Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

NCPA Academic All-State Awards

Home > breadcrumbs: ACTIVITIES > breadcrumbs: NCPA Academic All-State Awards >

Working...

Ajax Loading Image

 

NCPA Academic All-State Awards

 NCPA Academic All-State Award

Each year the Nebraska School Activities Association and the Nebraska Chiropractic Physicians Association recognize students who have been nominated by their schools, based on their individual academic excellence, leadership, and significant contributions made to their NSAA activity.

Every high school student who meets the criteria for nomination by their school will be recognized and awarded a certificate of achievement by the NSAA and NCPA.

The following leadership and scholarship guidelines shall apply:

  1. A nominated student must be a varsity player or organizational leader who has played a significant role on the team or in the organizational activity during the seasons for which nominations are accepted.
  2. A nominated student must have a minimum cumulative Grade Point Average, in all curricular subjects, of 93% or 3.7 on a 4.0-point scale or the equivalent.
  3. NSAA high schools or their cooperative sponsorship may nominate a maximum of two students per NSAA activity program.

 

YEAR

FALL WINTER SPRING

2018-2019

     
2017-2018

Boys Cross-Country

            Caden Fay

            Cade Sterner

Girls Cross Country

            Sarah Atchity

            Kaitlyn Roach

Football

            Cole Essex

            Dacoda Freeman

Play Production

            Tristan Larson

            Brenna Schuler

Volleyball

            Madelyn Fitch

            Logan Poppe

Boys Basketball

            Dacoda Freeman

            Cade Sterner

Girls Basketball

            Zoey Ballard

            Kalee Wiltfong

Speech

            Kelsey Kusek

            Tristan Larson

Wrestling

            Samuel Hoppe

Boys Golf

            Caden Fay

           Jason Remm

Journalism

            Triston Larson

            Bailey Williams

Music

            Sarah Atchity

            Kalee Wiltfong 

Boys Track & Field

            Cade Sterner

            Christopher Vincent      

Girls Track & Field

            Tristan Larson

            Madeline Smith

2016-2017

Boys Cross-Country

            Jonathan Askey

           Robert Gans

Girls Cross Country

            Sarah Atchity

            Madison Quist

Football

            Thomas Pfeiffer

            Trey Sterner

Play Production

            Sophie Askey

            Zoey Ballard

Volleyball

            Ellen Koch

           Carsyn Poppe

Boys Basketball

            Tate Mazour

            Trey Sterner

Girls Basketball

            Carsyn Poppe

            Sidney Rash

Speech

            Jonathan Askey

            Robert Gans

Boys Golf

            Tate Mazour

            Carson Wiltfong

Music

            Thomas Pfeiffer

            Jason Remm

Boys Track & Field

            Robert Gans

            Trey Sterner

Girls Track & Field

            Alison King

            Carson Poppe

2015-2016

Boys Cross-Country

            Jonathan Askey

            Robert Gans

Girls Cross Country

            Sarah Atchity

            Madi Quist

Girls Golf

            Sidney Rash

Football

            Jacob Ediger

            Tate Mazour

Play Production

            Jonathan Askey

            Sarah Fitzgerald

Volleyball

            Kiana Pfeifer

            Carsyn Poppe           

Boys Basketball

            Tate Mazour

            Trey Sterner

Girls Basketball

            Carsyn Poppe

            Abby Williams

Speech

            Jonathan Askey

            Robert Gans  

Wrestling

            Chet Quist

Boys Golf

            Nathan Remm

            Carson Wiltfong

Journalism

            Carsyn Poppe

            Sidney Rash

Music

            Ellen Koch

            Trey Sterner 

Boys Track & Field

            Robert Gans

            Thomas Pfeiffer       

Girls Track & Field

            Ali King

            Madi Quist

2014-2015

Boys Cross-Country

            Samuel Atchity

            Blake Ballard

Girls Cross Country

            Lexi Hoffmann

            Madi Quist

Football

            Jacob Ediger

            Blake Williams

Play Production

            Jonathan Askey

            Robert Gans  

Volleyball

            Carsyn Poppe

Boys Basketball

            Noah Keller

            Ben Turner

Girls Basketball

            Emma Groshans

            Ashley Tarnick

Speech

            Jonathan Askey

            Blake Ballard

Boys Golf

            Nathan Remm          

Music

            Sarah Fitzgerald

            Carson Wiltfong       

Boys Track & Field

            Isaac Askey

            Thomas Pfeiffer       

Girls Track & Field

            Hannah Baasch
2013-2014

Boys Cross-Country

            Samuel Atchity

            Blake Ballard

Girls Cross Country

            Lexi Hoffman

Football

            Jonah Blasé

            Riley Wiltfong           

Play Production

            Blake Ballard

            Dylan Sullivan

Volleyball

            Kaylee Glover

            Aleesha Olena

 

Music

            Aleesha Olena

            Riley Taylor

Boys Track & Field

            Blake Ballard

            Riley Wiltfong

Girls Track & Field

            Emma Groshans

            Ashton Mazour

2012-2013

Boys Cross-Country

            Samuel Atchity

            Blake Ballard

Girls Cross Country

            Lexi Hoffman

Football

            Ian Askey

            Aaron Ediger

Play Production

            Blake Ballard

            Kailee Groshans

Volleyball

            Kaylee Glover

            Ashton Mazour

Boys Basketball

            Ian Askey

            Grady Koch

Girls Basketball

            Kaylee Glover

            Emma Groshans

Speech

            Kailee Groshans

            Dylan Sullivan

Boys Golf

            Benjamin Turner

Music

            Aleesha Olena

            Riley Wiltfong           

Boys Track & Field

            Jonah Blasé

            Riley Wiltfong           

Girls Track & Field

            Lexi Hoffman

            Ashton Mazour
2011-2012

Boys Cross-Country

            Blake Ballard

            Riley Taylor

Girls Cross Country

            Lexi Hoffman

Girls Golf

            Danielle Lemek

            Kristin Remm           

Play Production

            Kailee Groshans

            Corbin Henk

Volleyball

            Kaylee Glover

            Katlyn Pfeiffer

Boys Basketball

            Grady Koch

            Cameron Sinner

Girls Basketball

            Kaylee Glover

            Katlyn Pfeiffer

Speech

            Kailee Groshans

            Corbin Henk

Wrestling

            Chance Cosgriff

            Michael Krueger

Boys Golf

            Dylan Sullivan

            John Sullivan

Music

            Kristin Remm

            Dylan Sullivan          

Boys Track & Field

            Ian Askey

            Chance Cosgriff        

Girls Track & Field

            Lexi Hoffman

            Katlyn Pfeiffer

2010-2011

Girls Cross Country

            Erica Lienemann

Girls Golf

            Danielle Lemek

            Emily Tully    

Football

            Chance Cosgriff

            Cameron Sinner       

Play Production

            Corbin Henk

            Lindsey Hoffman      

Volleyball

            Katlyn Pfeiffer

            Kirsten Sullivan

Boys Basketball

            Ian Askey

            Cameron Sinner

Girls Basketball

            Sarah Dinan

            Kayla Hinrichs

Speech

            Lindsey Hoffman

            Dylan Sullivan

Wrestling

            Chance Cosgriff

Boys Golf

            Dylan Sullivan

            John Sullivan

Music

            Sarah Dinan

            Lindsey Hoffman

Boys Track & Field

            Chance Cosgriff

            Cameron Sinner

Girls Track & Field

            Erica Lienemann

            Katlyn Pfeiffer

2009-2010

Girls Cross Country

            Erica Lienemann

            Andrea Toben

Girls Golf

            Emily Tully

            Jocelyn Utecht

Football

            Chance Cosgriff

            Taylor Fjeldhelm

Play Production

            Lauren Geiger

            Nicole Hedgecock

Volleyball

            Katlyn Pfeiffer

            Jordyn Pfeiffer

Boys Basketball

            Taylor Fjeldhelm

            Rhyder Nelson

Girls Basketball

            Jordyn Pfeiffer

            Jocelyn Utecht

Speech

            Lauren Geiger

            Lindsey Hoffman

Wrestling

            Chance Cosgriff

            Michael Krueger      

 
2008-2009

Boys Cross-Country

            Beau Toben

Girls Cross Country

            Andrea Toben

Girls Golf

            Jocelyn Utecht

Football

            Taylor Fjeldhelm

            Shawn Lienemann

Volleyball

            Tiffany Jones

 

Boys Track & Field

            Beau Toben

Girls Track & Field

            Jocelyn Utecht

            Katilyn Bunde

2007-2008

Football

            Nicholas Williams

Boys Basketball

            Taylor Fjeldhelm

Girls Basketball

            Tiffany Jones

Wrestling

            Nicholas Williams

Boys Track & Field

            Ryan Fjeldhelm

            Nicholas Williams

2006-2007

Boys Cross-Country

            Chris Michener

Football

            Bill Bunde

            Jeremy Stromer

Boys Basketball

            Taylor Fjeldhelm

            Jeremy Stromoer      

Girls Basketball

            Christy Kathman

            Renee Schlatz

Wrestling

            Bill Bunde

            Nicholas Williams

 
       

 

Back To Top